Новоприетата Стратегия на ЕС за борба със сексуалната злоупотреба с деца предоставя рамка за цялостен отговор на тези престъпления в тяхната онлайн и офлайн форма.
Престъпленията със сексуалната злоупотреба с деца са особено трудни за предотвратяване и разкриване. Има индикации, че кризата с COVID-19 е изострила проблема, особено за децата, които живеят със своите насилници. Освен това децата прекарват повече време онлайн, отколкото преди, евентуално без надзор, което е повишен риск да влизат в контакт онлайн с потенциално опасни хора.
С изолацията на повече нарушители у дома търсенето на материали за сексуално насилие над деца се е увеличило (например с 25% в някои държави-членки на ЕС), което от своя страна води до увеличено търсене на нови материали и следователно до нови злоупотреби.
Съветът на Европа изчислява, че в Европа едно от пет деца става жертва на някаква форма на сексуално насилие. Сексуалното насилие и сексуалната експлоатация на деца могат да приемат различни форми и те могат да възникнат както онлайн (например принуждаване на дете да се занимава със сексуални дейности чрез предаване на живо или обмен на материали за сексуално насилие на деца онлайн), така и офлайн (напр. извършване на сексуални дейности с дете или склоняване на дете да участва в детска проституция).
Когато злоупотребата се записва и споделя и онлайн, вредата продължава. Жертвите трябва да живеят със знанието, че изображения и видеоклипове на престъпленията, показващи най-тежките моменти от живота им, се разпространяват и всеки, включително техните приятели или роднини, може да ги види.
Все по-масовото развитие на дигиталния свят улеснява създаването на глобален пазар на материали за сексуално насилие над деца. През последните няколко години се наблюдава драматично увеличаване на съобщенията за сексуално насилие над деца онлайн във връзка с ЕС (например изображения, разменени в ЕС, жертви в ЕС и т.н.): от 23 000 през 2010 г. до над 725 000 през 2019 г., което включва повече от 3 милиона изображения и видеоклипове.
Подобно драматично увеличение се отчита и в световен мащаб: от 1 милион отчети през 2010 г. до почти 17 милиона през 2019 г., които включват близо 70 милиона изображения и видеоклипове. Докладите сочат, че ЕС се е превърнал в най-големия хъб от материали за сексуално насилие над деца в световен мащаб (от повече от половината през 2016 г. на повече от две трети през 2019 г.) .
Борбата срещу сексуалното насилие над деца е приоритет за ЕС. Европейският парламент и Съветът на Европа призовават за по-нататъшни конкретни действия. Подобни призиви са отправяни в световен мащаб в множество форуми, включително от медиите, тъй като стана ясно, че светът като цяло губи битката срещу тези престъпления и не успява ефективно да защити правото на всяко дете да живее свободно от насилие, ето защо ЕС трябва да преоцени и засили своите усилия.
Целта на тази новоприета стратегия е да осигури ефективен отговор на равнище ЕС на борбата срещу сексуалното насилие над деца. Той предоставя рамка за разработване на силен и всеобхватен отговор на тези престъпления, както в тяхната онлайн, така и офлайн форма. Той определя осем инициативи за прилагане и разработване на правилната правна рамка, засилване на отговора на правоприлагането и катализиране на координирани действия на много заинтересовани страни във връзка с превенцията, разследването и помощта на жертвите. В инициативите се използват всички налични инструменти на равнище ЕС, както по отношение на материалното законодателство на ЕС , така и по отношение на финансирането и сътрудничеството. Планирано е стратегията да бъде приложена през следващите пет години (2020-2025).
Сред ключовите инициативи за прилагане и разработване на подходяща правна рамка в борбата срещу сексуалната злоупотреба с деца са засилването на отговора от правоприлагащите органи и координация на превенцията, разследването и оказването на помощ на жертвите.
Важен момент продължава да бъде гарантирането на пълното прилагане на действащото законодателство – Директивата за сексуалното насилие над деца е първият всеобхватен правен инструмент на ЕС, установяващ минимални правила относно определянето на престъпленията и санкциите.
Освен материалното и процесуалното наказателно право, директивата изисква също така държавите-членки да въведат обширни административни (т.е. незаконодателни) мерки, като например обмен на криминални досиета между държавите-членки чрез Европейската информационна система за съдимост (ECRIS) като част на скрининга за предварително набиране на длъжности, включващи директни и редовни контакти с деца, или обучение на професионалисти, които вероятно ще влязат в контакт с деца, жертви на сексуално насилие. Тези мерки изискват участието и координацията на множество участници от различни области на управление (например правоприлагане, здравеопазване, образование, социални услуги, органи за закрила на детето, съдебната система и юридическите специалисти), както и частни субекти (например индустрия и гражданско общество).
Комисията ще продължава да работи в тясно сътрудничество с държавите-членки, за да разреши приоритетно всички останали въпроси и да гарантира пълно прилагане и пълно спазване на законодателството.
В допълнение към Директивата за сексуалното насилие над деца, на равнище ЕС има множество законодателни инструменти, които подкрепят и формират борбата срещу сексуалното насилие над деца, по-специално що се отнася до ролята, която частният сектор играе за предотвратяване и борба със сексуалното насилие над деца.
Предложението на Комисията за регламент относно поверителността и електронните комуникации, понастоящем обсъждан от Европейския парламент и Съвета, ще актуализира правната рамка и ще замени директивата за електронната поверителност.
Комисията има амбицията да започне като приоритет проучване за идентифициране на законодателни пропуски в прилагането, най-добрите практики и приоритетни действия на равнище ЕС, като оценява: дали настоящото законодателство на ЕС решава въпросите, заради които е поставено; и дали има нови проблеми във връзка с тези престъпления, които настоящото законодателство разглежда само частично или изобщо не разглежда.
До края на 2020 г. Комисията ще започне обширно проучване за идентифициране на законодателни пропуски, най-добрите практики и приоритетните действия на равнище ЕС в борбата срещу сексуалното насилие над деца онлайн и офлайн.
Борбата срещу сексуалното насилие над деца трябва да се води на много фронтове, включително от обществото като цяло. Истински напредък може да бъде постигнат само когато се засили работата във връзка с предотвратяване, докладване, сезиране, разследване, защита и идентификация, лечение и последващи действия във всеки отделен случай. Социалните служби, здравните специалисти, изследователите, преподавателите, съдебната система, правоприлагането, децата, семействата, неправителствените организации, медиите и обществото имат своята роля при истински мултидисциплинарен подход с много заинтересовани страни.
В стратегията е и целта за укрепване на усилията за правоприлагане на национално и на европейско ниво – Европол ще създаде център за иновации и лаборатория, а Комисията ще предостави финансиране, за да улесни развитието на националния капацитет, за да бъде в крак с технологичното развитие и да осигури ефективен отговор на правоприлагащите органи срещу тези престъпления.
Сред ключовите действия на Комисията е да започне незабавно да подготвя мрежа за превенция на равнище ЕС, за да улесни обмена на най-добри практики и да подкрепи държавите-членки при въвеждането на използваеми, строго оценявани и ефективни мерки за превенция за намаляване на разпространението на сексуално насилие над деца в ЕС.
Комисията ще започне работа за създаване на европейски център за предотвратяване и противодействие на сексуалното насилие над деца възоснова на задълбочено проучване и оценка на въздействието. Центърът ще предоставя цялостна подкрепа на държавите-членки в борбата срещу сексуалното насилие над деца, онлайн и офлайн, като гарантира координация за максимално ефективно използване на ресурсите и избягване на дублирането на усилията.
Сред ключовите цели на новоприетата стратегия на ЕС за борбата срещу сексуалната злоупотреба над деца е и подобряването на защитата на децата в световен мащаб чрез многостранно сътрудничество. Един от начините за повишаване на глобалните стандарти за защита на децата срещу сексуално насилие е чрез насърчаване на сътрудничеството между много заинтересовани страни чрез глобалния алианс WePROTECT и чрез специално финансиране.
Пълен текст на Европейската стратегия за ефективна борба срещу сексуалната злоупотреба над деца.
Снимка: pixabay.com