Настоящият микроанализ е разработен в рамките на проект “Children Help movement Against Physical Threatening and Emotional Repression”, който се изпълнява по Договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ с рег. № JUST/2015/RDAP/AG/CORP/9176.
Целта на анализа е да изследва използването на “телесното наказание” в контекста на разбирането му като възпитателна форма при отглеждането и грижата за деца, както и каква е законовата база, уреждаща тези отношения и има ли програма от грижа, в насока разпознаване и овластяване на децата и техните родители и авторитети за излизане от позиция на инертно следване на модела на насилие.
Акцент към изследването е потребността от идентифициране на необходимите промени както в нормативен, така и в практически план, които да минимизират употребата му и да гарантират спазването на правата на децата.
Анализът съставлява и предварително проучване на нагласите на българското общество за “телесното наказание” на деца в Република България, като в изпълнение на проекта, изследването ще се надгради и доразвие.
Вижте пълния текст на микроанализа за България, разработен от Фондация П.У.Л.С.
Микроанализ за нагласите към телесното наказание в България
Презентация Предварително изследване на нагласите за телесно наказание
Вижте микроанализите, отразяващи ситуацията в останалите държави
Снимка: Pixabay.com