Обединение „Детство без насилие“ с отворено писмо до институции по повод трагичен случай от Сандански
Близо една година след трагичния случай от гр. Сандански, при който майка, жертва на домашно насилие, отне живота на двете си деца, обединение „Детство без насилие“ изпрати отворено писмо до Президента, Министерския съвет, Омбудсмана, председателя на ДАЗД, изпълнителния директор на АСП и редица други институции, с експертен коментар върху актуалната нужда от институционална реформа, насочена към ефективна превенция на подобни случаи.
Обединение „Детство без насилие“ включва 19 граждански организации и представители на академичния сектор, сред които и Националната мрежа за децата. Обединението е обществена платформа, работеща за изграждане на нулева толерантност към насилието над деца в българското общество.
В своето отворено писмо членовете на обединението посочват, че смъртта на двете деца в гр. Сандански извежда на дневен ред твърде важен и недостатъчно обсъждан въпрос в обществото, а именно дали дългогодишното психическо и физическо домашно насилие може да има за резултат най-тежки форми на насилие над деца и как би могло институционално да се осигури възможно най-ефективната превенция.
От обединението напомнят, че по смисъла на чл. 2, ал. 2 от Закона за защита от домашно насилие, за психическо и емоционално насилие върху дете се смята и всяко домашно насилие, извършено в присъствие на детето. Обръща се внимание на позитивноправното задължение на държавата да защитава личния живот при случаи на домашно насилие, съгласно чл. 8 от Европейската конвенция за правата на човека и константната практика на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ).
Членовете на „Детство без насилие“ призовават също така за смислово транспониране на Директива 2012/29/ЕС за установяване минимални стандарти за правата на жертвите на престъпления, като отчитат пропуските в транспонирането на директивата като допълнителна причина да не се гарантира професионална намеса в подобни казуси.
От обединението отправят апел за навременно свикване и прилагане на Координационния механизъм и приемане на единна методика за отделните институции при сходни ситуации, с цел изграждане на кохерентен механизъм за превенция и защита.
Експертите на „Детство без насилие“ считат, че Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за защита от домашното насилие от 13.01.2021 г. трябва да бъде гласуван и приет от 47-то Народното събрание в най-кратък срок след неговото конституиране. Това се налага, за да бъдат отстранени слабости и пропуски в действащата нормативна база и за изпълнение на препоръките на Европейската комисия и на различни контролни и мониторингови механизми по конвенции на ООН в областта на правата на човека и проблемите на насилието над жени. Приемането на измененията, посочват от обединението, ще представлява стъпка напред към предоставяне на по-адекватна защита на жените жертви на домашно насилие.
От обединение „Детство без насилие“ заключават, че в разглеждания трагичен случай липсата на подкрепа за жертвите на домашно насилие е довела до ужасяващи резултати. Подобни трагични случаи биха могли да се избегнат с проактивност, мерки и подкрепа от релевантните органи.
Снимка: pixabay.com