Телесно наказание над деца вкъщи и в училище – как се проявява в България, Кипър и Португалия, защо и как да го прекратим? Това обсъдиха представители на Национална мрежа за децата в Никозия, Кипър, заедно с колегите от Фондация П.У.Л.С. Перник, UMAR – Португалия, Hope for Children – Кипър и EVRIS – Исландия тази седмица.
Проектът „Да отворим нова страница – Движение в помощ на деца срещу физическа заплаха и емоционална репресия“, воден от Фондация П.У.Л.С., цели да предложи методология за работа с деца, пострадали от насилие, базирайки се на исландски опит, и да привлече вниманието на широката общественост към проблема с телесното наказание над деца. Инициативата работи в подкрепа признаване и овластяване на децата и техните родители, както и на институциите за прекратяване на моделите, при които се използва телесно наказание и емоционално насилие над деца, както и на иницииране на процес на самосъзнаване на личната стойност на най-младите членове на обществото.
По време на срещата бяха обсъдени предстоящите дейности по проекта, сред които провежданото в момента в България проучване на нагласите към телесното наказание над деца в България, предстоящата кръгла маса за представяне на резултатите от проекта в Исландия, предстоящата информационна кампания и др.
Партньорите посетиха и новооткритата Къща на децата на Hope for Children – Кипър, която представлява център за работа с деца, пострадали от сексуално насилие и обединява на едно място всички необходими услуги за реакция при случаи на сексуално насилие над деца.