На 18 и 19 септември 2017 г. екипите от четирите Центъра за права на децата в Русе, София, Враца и Пазарджик участваха в обучение на тема „Семейно-групова конференция – успешна практика за работа с деца и младежи в риск и техните семейства“. Семейната групова конференция представлява процес за решаване на проблемни ситуации, като целта е изработване на семеен план за решаване на проблема. Екипите на четирите Центъра за права на децата имат амбиция да използват този модел в контекста на работата им с деца в конфликт със закона, което би могло да сложи началото на по-широката му употреба за решаване на казуси, в които са въвлечени деца в риск.
По време на обучението стана ясно, че семейната групова конференция дава възможност на семействата да намерят сами решение на проблемите, с които се сблъскват, както и че те самите имат достатъчно ресурси да се справят с проблемите на своите деца. Принципът за детско участие също е основополагащ в този модел, тъй като правото на децата да участват при вземането на решения за тяхното бъдеще е гарантирано.
Психолозите, социалните работници и юристите от четирите услуги се запознаха с етапите на семейно груповата конференция, тънкостите на нейното провеждане, както и с детайлите в работата с плана на семейството. Когато моделът се използва за деца и младежи, които са нарушили закона, целта на конференцията често е обвързана и с поднасяне на извинение на жертвата и приемане на план как загубите могат да се компенсират и ситуацията да бъде овладяна. През втория ден от срещата, Диана Русева, обучител с опит по темета, организира симулация на семейно групова конференция, която даде възможност на екипите да анализират задълбочено предизвикателствата, които биха могли да срещнат, при развиването на модела на практика.
Центровете за права на децата са подкрепени от проекта „Развиване на Центрове за права на децата в конфликт и в контакт със закона” на Национална мрежа за децата, финансиран от Фондация „Велукс“.