21 години пернишка фондация помага на обществото да разпознава домашния тормоз и агресия и да се лекува от тях.
Казват, че цялата човешка история е история на насилието. Ако през неговата призма се изследват миналото, по-далечни, близки и днешни времена, със сигурност те няма да ни харесат. Но дават обилни поводи за размисъл и анализ, мотивират към действия за промяна. Съвременните цивилизационни стандарти изключват насилието в световните дела и междудържавните отношения, в отделните общности, в семейството. Животът обаче все още не е свободен от насилие, битката на обществото да го разпознава и да се лекува от него – продължава. Тревогата е най-вече за децата, тяхното опазване от различните лица на насилието, защото то ги „бележи“ за цял живот, нерядко ги превръща в насилници.
„Насилието в семейството и в обществото е ежедневие, то е опасно!“ – бие тревога години наред пернишката фондация „Позитивни умения на личността в социума“. Под това име организацията е известна на ограничен брой хора. Но ако се произнесе или напише съкратеното П.У.Л.С. – Перник, ситуацията коренно се променя. Защото като П.У.Л.С. тя е разпознаваема неправителствена организация, доказала се през последните 21 години със своята целенасочената работа за превенция на насилието и в помощ на пострадали от насилие. Тя е с авторитет в средите на неправителствения сектор, нейната подкрепа търсят все повече нуждаещи се хора, желан партньор е от местната и централната власт при решаване на проблеми, свързани с насилие, при промени в законодателството и за създаване на ново.
Двадесет и една години работа в цифри
Фондация “П.У.Л.С.” е създадена на 7 юли 1999 година в Перник с амбицията да изгражда здравословни отношения в българското семейство, нетърпимост към насилието, уважение към личното достойнство и страдание, да предоставя достъпни и качествени психо-социални услуги. Със заявената амбиция и конкретни цели, П.У.Л.С. е „бяла лястовица“ в българското общество във време, когато все още се мълчи за насилието в дома, за правата на жените и децата, за човешкото страдание. Екипът на П.У.Л.С. е сред първите в България, които слагат началото на промяната в тази трудна и деликатна област. Започват с тримесечен проект, финансиран по програма “Знание, успех, промяна” на Charity Know How, Великобритания, и така създават център за подкрепа на жени, пострадали от домашно насилие. Важен е всеки ден от извървения 21-годишен път на организацията, но ето по-специалните години в нейната история:
2000-г. – ражда се младежкият клуб „Да бъдем приятели“. Със своята философия за „свят без насилие“ той продължава да „заразява“.
2004-та – организацията започва работа с хора, употребяващи венозно наркотици. Шест години по-късно се създава клубът „П.У.М.А.С.“, ангажиран с тези проблеми на младите хора.
2008-а – отворен е кризисният център за cпeшни cлyчaи и за нacтaнявaнe нa пpeживели нacилиe.
2009-та – П.У.Л.С. получава международно признание за своята работа с престижната Бременска награда за мир (Тhe Bremen Peace Award), връчено от Фондация „DIE SCHWELLE“ – Германия. През същата година екипът на П.У.Л.С. започва да оказва подкрепа за намаляване разпространението на туберкулоза сред употребяващи наркотици.
2015-а – П.У.Л.С. вече е регионален координатор за Югозападна България на Националната мрежа за децата.
2018-та – започва работа по програма за позитивно родителстване.
През годините организацията трупа ценен опит, разширява фокуса и териториалния обхват на работа със създаването на мобилни кабинети в Брезник и Кърджали. Партньорствата стават все повече и по-резултатни, стотици са специалистите, участвали в обучителни форуми и прояви. Над 80 са осъществените проекти, прилаганите програми за превенция, рехабилитация и застъпничество, 11 хиляди българи са получили подкрепа, решения на проблеми, шанс да продължат живота си и нови надежди. Само през 2019 година над 2 000 човека са участвали в превантивните програми и са ползвали услугите за подкрепа на фондацията. През нейния кризисен център са преминали 17 жени и 23 деца, броят на консултациите е 2 644. Центърът за социална рехабилитация и интеграция “Татяна Арсова” е посрещнал и помогнал на 250 българи – 148 жени, 84 деца и 18 мъже, проведените консултации са 3 756. Проблематиката, по която е работил екипът на П.У.Л.С. през миналата година обхваща 387 случая, заведените дела са 68. В работата с рискови групи е достигнато до 383 човека, изследваните са 114, диагностицираните с туберкулоза – 4. Оказана е помощ на пострадали или в риск от трафик с цел трудова или сексуална експлоатация.
На подкрепата на организацията могат да разчитат нуждаещи се не само от Перник и района, но и от цялата страна. Работят две 24-часови телефонни линии: за пострадали от насилие – 076/60 10 10 и за телефонно консултиране – 076/60 33 60. Всеки може да потърси П.У.Л.С и да получи подкрепа, всеки който се чувства заплашен или вече е жертва на домашно насилие във всичките му форми, от трафик на хора, който е застрашен от здравен риск или просто иска да знае как да разпознава и да се предпазва от подобни опасности. Организацията, в партньорство с институциите, осигурява спешна закрила и помощ, предоставя сигурен подслон в своите кризисни центрове на преживели насилие, осигурява им храна, при необходимост и лечение. В набора от услуги са индивидуална работа с всеки пострадал, кризисно и фамилно консултиране, психо-социална и юридическа помощ, дейности за превенция на насилието – обучения на деца и млади хора, на родители, на професионалисти, тренинги, семинари, конференции, дискусии, работни срещи, издаване на информационни материали, организиране на информационни кампании.
„Най-големият ни успех са хората, на които сме помогнали, а те са хиляди. И полученото от тях доверие“, казва Юлия Андонова, директор „Развитие и комуникации“ във фондацията. Самата тя е израснала като доброволец в партнираща младежка организация и вече 10 години е част от екипа на П.У.Л.С. За Юлия и нейните колеги няма нищо по-хубаво от това да правиш добро, да помагаш, да спасяваш човешки животи. Защото: Същественото се вижда със сърцето!
Източник: ngobg.info
Снимка: П.У.Л.С.