Всяко второ дете е преживяло някаква форма на насилие, показва ново изследване на UNICEF за България.
Децата и младите хора, преживели насилие или пренебрегване, и тези от тях, които се чувстват в опасност, имат много по-ниско ниво на благосъстояние в сравнение с останалите деца. Това показват данните от проведеното по поръчка на УНИЦЕФ национално представително проучване от международната изследователска компания „Coram International“, като дейността по събиране на данни в България е изпълнена от агенция ЕСТАТ.
Изследването е първото по рода си комплексно проучване у нас, тъй като включва събиране на данни за всички форми на насилие над деца, в различни видове среда, както и обстойна оценка на капацитета на съответните служби за превенция и противодействие на това явление.
Проведено е в периода 2019–2020 година и включва национално представителна извадка сред домакинства, обхващащи 1 174 деца на възраст 13-17 години, 837 млади хора на възраст 18-25 години и 1 411 възрастни, както и проучване сред 887 специалисти – учители, социални работници, прокурори и магистрати, здравни специалисти и полицейски служители.
“Насилието над деца може и трябва да бъде предотвратено. Ключова стъпка към превенцията на насилието е събирането на надеждни данни, които да помогнат за развитието на политиките, програмите и мерките за подкрепа на децата и родителите, както и за анализ на изпълнението им“, заяви д-р Джейн Муита, представител на УНИЦЕФ в България.
- Всяко второ дете (47%) е преживяло някаква форма на насилие до 18-годишна възраст.
- Емоционалното насилие е най-често срещаният вид (45,9%), последвано от физическо (31,2%), сексуално насилие (15,6%) и пренебрегване (10,5%).
- Насилието най-често се наблюдава сред децата в училище (38,3%), следвано от това в общността (37,6%) и у дома (30,9%).
- Всяко трето дете (34,8%) посочва, че се чувства в опасност у дома, в училище или в общността.
Двете части на пълния доклад с резултатите от изследването вижте тук – Част първа и Част втора.
Изтеглете резюмето на доклада от тук.
Презентация с ключови открития от изследването е достъпна тук.
Вижте повече информация и инфоргафики с ключови данни по темите ТУК
Източник и снимка: UNICEF, България