Докато данните за домашно насилие в Европа се увеличават по време на ограниченията заради Ковид-19, женски организации протестират срещу бездействието на правителствата от Полша до Турция.
Докато насилието срещу жени непрекъснато става част от заглавията в медиите по време на пандемията от Ковид-19, жените в Европа са начело на масови протести, изискващи от правителствата да действат, за да ги защитят от злоупотреби, съобщава Хюман Райтс Уоч.
Според някои жените не трябва да рискуват живота си като протестират по време на пандемия, но използването на женското здраве като причина за бездействие, е болезнена ирония. Животът на много жени вече е в риск и то всеки ден, често в собствените им домове.
На европейския континент, дори преди избухването на пандемията, една от пет жени е преживявала домашно насилие. Проучване от 2014 г. разкрива, че една от три жени в Европейския съюз е преживявала сексуално или физическо насилие след навършване на 15 години. Организациите за женски права разобличават неадекватната реакция на правителствата към тази „пандемия в сянка” насред увеличаващи се доказателства, че свързаните с Ковид-19 карантини увеличават риска от домашно насилие и издигат бариери при търсенето на помощ.
Например във Франция, по време на първите две седмици от карантината през март, има увеличение от 30% на сигналите за домашно насилие. Въпреки усилията на правителството да окуражава преживелите жертвите да търсят помощ, женските организации споделят с ХРУ, че някои от мерките показват липса на експертен подход и че недостатъчните средства поставят доставчиците на услуги в безизходица.
Насилието над жени е актуален проблем, който е изострен, но не е причинен от пандемията. Според данните на френското правителство, през 2019 г. 146 жени са били убити от настоящ или бивш партньор, което е с 20% повече от 2018 г. През 2019 г. във Франция национален съвет обещава мащабни мерки за справяне с проблема, но средствата за тях са крайно недостатъчни.
Преди една година хиляди жени, предвождани от организацията Всички ние/#Nous toutes, участваха в демонстрации във Франция, призовавайки за спешно действие срещу убийството на жени и домашното насилие. Протестът продължи онлайн. През август активисти отбелязаха една година от протестите в защита на жените, като покриха една стена в Париж с имената на 122 убити жени. Прилагането на ефективни мерки е още по-спешно, защото Франция, като много европейски държави, отскоро се намира във втора карантина.
Въпреки увеличаването на домашното насилие, някои правителства в Европа заплашиха да прекратят задълженията си за справяне с насилието срещу жени. Реакцията срещу това от страна на женските организации отново бе масова.
През юли в Турция имаше многолюдни демонстрации след убийството на 27-годишната Пинар Гюлтекин от бившия й партньор. Тя е една от 234-те жени, убити в Турция от началото на годината. Въпреки това, някои политици от управляващата партия на президента Ердоган предложиха Турция да се оттегли от Истанбулска конвенция, предназначена за предотвратяване и справяне с насилието срещу жени и с домашното насилие. Това би било притеснителна стъпка назад в страна, в която всяка година стотици жени са убивани от настоящи или бивши партньори.
Активистки в Полша също организираха протести това лято, след като и полският правосъден министър оповести планове за оттегляне от Истанбулската конвенция. Но това бе само една от множеството масови демонстрации в страната през натоварена година за организациите за женски права. През октомври, когато конституционният трибунал обяви решението, че ще се преустанови законният аборт (въпреки че Полша вече има някои от най-суровите закони за аборт в Европа), движението Стачка на жените/Strajk Kobiet организира най-масовата демонстрация от падането на комунизма през 1989 г. Неможещи повече да понасят атаките на управляващата партия Закон и справедливост срещу правата на жените и ЛГБТИ представителите, протестиращите не показват знак за отказ от битката си, въпреки рисковете от пандемията и заплахите за преследване или дори насилие.
Източник: marginalia.bg
Снимка: pixabay.com