На 12 септември 2018 г., в Литературен клуб „Перото“ в София, беше обявено създаването на мащабна национална платформа срещу насилието над деца – Обединение „Детство без насилие“. 19 граждански организации и eксперти, работещи от години за предотвратяване насилието над деца и неговите последици, се обединиха за общи действия, провокирани от липсата на напредък в държавните политики и практики, липсата на споделено разбиране в обществото и задълбочаването на проблема през последните години. Членовете на Обединение „Детство без насилие“ си поставят за цел Обединението да се превърне в мащабна платформа, включваща представители на всички сфери на обществото – граждански организации, родители и граждани, институции, бизнес, медии, която работи за установяване на нулева търпимост към насилието над деца.
Платформата предвижда застъпническа работа с институциите за промяна на законодателството и осигуряване на устойчиви публични услуги и мерки за защита на децата от насилие, провеждане на проучвания, разработване на инструменти за разпознаване и сигнализиране за деца в риск, които да се ползват от различните специалисти, като социални работници, учители, лекари и здравни работници, полицаи и др. Обединението си поставя за цел също да помага на родителите и професионалистите, работещи с деца, като ги подкрепя да бъдат най-добрите родители и професионалисти, които могат да бъдат, чрез специално разработени за целта програми и тренинги и чрез развитие на ресурсната платформа endviolence.bg, която съдържа полезна информация за предотвратяване, разпознаване и преодоляване на последиците от насилието и за съществуващите услуги в страната. През следващата година „Детство без насилие“ предвижда провеждането на широка информационна кампания за подобряване разбирането за насилието над деца и неговите последици, както за децата, така и за обществото като цяло.
В Обединение „Детство без насилие“ в момента участват: Асоциация „Анимус“, Асоциация „Родители“, Асоциация „Деметра“, Българска асоциация по семейно планиране, Български център по нестопанско право, Институт за социални дейности и практики, Национална мрежа за децата, Ноу хау център за алтернативни грижи за деца, Сдружение „Дете и пространство“, Сдружение „Деца и юноши“, сдружение „Център за приобщаващо образование“, Фондация ,,ДОИТ’’, Фондация „За децата в риск по света“, Фондация „За нашите деца“, Фондация „Лале“, Фондация „ПИК“, Фондация „П.У.Л.С.“, доц. Алексей Пампоров и доц. Велина Тодорова. Първият официален корпоративен партньор на инициативата е „Нова Броудкастинг Груп“.
В подкрепа на платформата се включиха и известни лица – Йорданка Фандъкова, Мая Манолова, актьорите Йоанна Буковска и Ивайло Захариев, писателят Георги Господинов, певицата Поли Генова, които участваха в заснемането на серия видеоклипове, призоваващи да осмислим насилието над деца и неговите последици. Видеоклиповете бяха представени на пресконференцията, а през септември 2018 г., те ще бъдат излъчвани в социални мрежи, електронни и онлайн медии. Първите видеоклипове вече се завъртяха във Фейсбук страницата на Обединение „Детство без насилие“.
Насилието над деца (вкл. от деца над деца) съществува във всички обществени групи, независимо от етническа принадлежност, социален статус, религия и пр. То води до сериозни последици и загуби за обществото, като за децата, преживели насилие е много по-вероятно да: прибягват до употреба на наркотици; да страдат от депресии и други психологически заболявания; да влизат в конфликт със закона; да имат проблеми с ученето; да имат влошено психологическо и физическо развитие. В световен мащаб, икономическите загуби от последиците, настъпващи вследствие насилето над децата се изчисляват на 3 до 8% от световния брутен вътрешен продукт.
В България, статистиката за случаите на насилие над деца е разпокъсана и непълна. Липсва обща картина, която да даде реална представа за случващото се и за пълния мащаб на проблема. В противоречие с наблюденията от практиката и обратната връзка на експертите и работата на терен на организациите – членове на Обединението, се наблюдава намаление на подадените сигнали и отворените случаи по тях от Отделите за закрила на детето за 2017 г. спрямо предходни години. В сравнение с 2015 г. и 2016 г., когато подадените сигнали са приблизително 3 700 и 3 200, а отворените по тях случаи са съответно 957 за 2015 г. и 681 за 2016 г., то сигналите за 2017 г. са 1 282, от които са открити 382 случая. За сравнение, през 2007 г., са идентифицирани близо 4 693 случая на насилие над деца, като от тях 3 929 са били регистрирани.
Според нас, разговорът за децата и детството без насилие е разговор за бъдещето на страната ни и инвестирането в млади хора, които имат собствено мнение, вярват в собствените си възможности, имат знания за своите права и отговорности пред общността, мечтаят и си поставят високи цели и се учат как да намират решения на предизвикателствата пред тях, да правят избори и да понасят последствията от тях. Ако и вие вярвате в това –присъединете се към Обединение „Детство без насилие“! За по-добро утре!
Обединение „Детство без насилие“ благодари на медийните партньори на инициативата Нова Телевизия и Нет Инфо, БНР, „Жената днес“, „Мама Нинджа“ и на домакина на събитието – Литературен клуб „Перото“, които осигуриха безвъзмездно пространството и техническо оборудване за провеждането на пресконференцията!
Снимка: Национална мрежа за децата
На снимката (от ляво надясно): Мария Петкова (Фондация „Лале“), Дани Колева (Национална мрежа за децата), Мария Чомарова (Фондация „Асоциация Анимус“), Анет Маринова (Сдружение „Дете и пространство“), Георги Апостолов (Фондация „Приложни изследвания и комуникации“).