Онлайн платформата EMPROVE ще помага на жени – жертви на насилие. Платформата беше представена на кръгла маса в Дома на Европа с участието на еврокомисаря за цифровата икономика и за цифровото общество Мария Габриел, която подкрепи инициативата.
Новите технологии могат да позволят на жертвите да не мълчат, но в началото, докато се осмелят, това да става онлайн, посочи Мария Габриел. Сигурна съм, че тази платформа ще даде кураж на много жени да направят първата стъпка, която понякога отнема години, добави тя.
Една от всеки три жени в ЕС е била обект на физическо или сексуално насилие или и двете, в половината от тези случаи съпругът или приятелят е бил този, който е насилвал, посочи еврокомисарят. Две трети от жертвите на насилие от партньори не сигнализират за това. Страшното е, че е голям броят на убитите жени вследствие на насилие, коментира тя. Еврокомисарят отбеляза, че близо 225 млрд. евро годишно са публичните разходи за отговор на насилието и пропуснатите ползи.
Насилието все още е в неговата най-тъмна част, продължава да се пренебрегва като проблем, докато се случва, коментира Мария Габриел и пожела платформата да бъде един стълб на жените, преживели насилие, за да изградят отново своя живот.
На 24 септември официално беше открит достъпът до онлайн платформатa EMPROVE. Тя е направена така, че да бъде лесна за намиране, с лесен достъп, откриваема навсякъде 24 часа в денонощието и седем дни в седмицата, обясниха създателите й от CATRO Bulgaria. Вплитаме игрови елементи в неигрови контекст, посочиха от екипа на проекта. На платформата жените се обучават в „мисии“, при които събират точки и в същото време повишават своята самоосъзнатост и овластяване. Чрез платформата EMPROVE те могат да се свържат с други жени със сходна съдба, както и с ментори.
Това не е платформа за терапия и кризисна интервенция, а платформа за след това, която помага на жената да открие своите силни страни и води към икономическа независимост, за да може тя да се откъсне от омагьосания кръг и от своя насилник, обясниха създателите й. Идеята им в бъдеще е да я превърнат в мобилно приложение.
Има един по-рисков контингент, който не е в интернет, коментира по време на кръглата маса Саша Безуханова, председател на борда на Българския център за жените в технологиите. Една от мерките, за да се трасира трайно проблема, е осигуряване на среда на жените, преживели насилие, за икономическа независимост и нашата организация работи и в тази посока, посочи тя.
Участие в кръглата маса като панелисти взеха и старши Комисар Благородна Макева, зам.директор на главна дирекция „Национална полиция“ към МВР, Деана Димова, директор на „Център Динамика“ – Русе и Дани Колева от Национална мрежа за децата и координатор на обединение „Детство без насилие“.
Участниците в събитието се обединиха около тезата, че насилието не е личен проблем, а проблем на цялото ни общество. Въпреки че в момента се провеждат редица кампании и се обсъждат законодателни промени, данните показват, че темата за превенцията и нуждата от намеса/сигнализиране на граждани и професионалисти при съмнение или регистриране на насилие не е достатъчно застъпена в общественото пространство. Специалистите споделиха и за нуждата от повече услуги, които да подкрепят жертвите и да им помагат да излязат от ада на насилието като освен създаването на повече кризисни центрове, се акцентира и на нуждата от услуги, които да информират и подкрепят жените след първоначалната кризисна интервенция като им съдействат за търсене на работа и справяне с различните предизвикателства, пред които се изправят.
Като друго предизвикателство бе изведена липсата на единно разбиране за прилагане на координационния механизъм за работа с деца жертви на насилие или в риск както и ролите и отговорностите на отделните участници – например кой и при какви обстоятелства има право и задължение да свиква срещи и ресурсното осигуряване на работата на специалистите. В момента механизмът съществува на базата на споразумение за сътрудничество и неговото неспазване не е обвързано със законови последици и санкции за различните участници.
За да се подобри прилагането на механизма в цялата страна и гарантира по-добра защита за пострадалите, от обединение „Детство без насилие“ настояват за законово регламентиране на координационния механизъм с ясни протоколи/алгоритми и конкретни отговорности за междуинституционални действия и мултидисциплинарен подход за всички специалисти, ангажирани с неговото прилагане – социални работници, полицаи, лекари, учители и други специалисти, работещи с деца.
Снимка: freeimages.com