Съвременните деца започват да губят връзката между добро и лошо, каза детският психолог Иван Игов в студиото на Нова телевизия по повод случая на детска агресия във Варна, този път завършил трагично.
Това изглежда неясно и неразбираемо, много хора го свързват с етническата принадлежност на децата, но за съжаление има и други случаи – преди десетина година клошарка беше убита от деца от добри семейства, попаднали в група на скинхед, каза психологът.
По негово мнение освен липсата на ценности и загуба на връзка с реалността, друг проблем е агресивната среда, в която децата израстват, като това може да бъде и „студена“ среда, в която не им се обръща достатъчно внимание. Една трета от семействата у нас при конфликти прибягват до агресия и децата виждат, че това е начин да „решават“ проблемите.
Законът предвижда, че децата не могат да носят пълната отговорност за постъпките си – обществото трябва да поеме тази отговорност, подчерта Иван Игов. Ние не се погрижихме като общество за деца, занемарени социално, или пък за такива, които имат странни представи за социума, попаднали са в групировки с агресивна идеология. В тези случаи обществото трябва да се погрижи, обществото трябва да работи с тях, смята психологът.
Иван Игов счита още, че причина за подобни осъдителни прояви от страна на децата е и толерансът на обществото към насилието и липсата на чувствителност към агресивното поведение. По този повод той направи съпоставка със случаите на насилие над деца с увреждания в специалния дом в Габрово.
Бях в работна група в комисия в НС – опитът да се говори, че трябва да се създаде закон срещу насилието срещу деца и между деца срещна почти присмех от страна на депутатите. Всъщност, става въпрос за проблем, който трябва да се гледа глобално, а не инцидентно, категоричен е Иван Игов.
Преди броени дни Национална мрежа за децата стартира кампания „За по-човечно детско правосъдие“, която цели реформа в системата на детскто правосъдие и въвеждането на ефективни мерки за справяне с проблемното поведение при децата. Сред исканията ни са приемане на нов закон за детско правосъдие, който да замени сега действащия Закон за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, който дества от 1958 г., закриване на интернатите и въвеждане на възстановително правосъдие и мерки за превантивна работа.
Снимка: Pixabay