Национална мрежа за децата се присъедини към становище на Глобалното партньорство за прекратяване на насилието над деца.
Един милиард деца в света всяка година стават жертва на насилие– глобален проблем, който се задълбочи още повече по време на пандемията от Covid-19. Мерките за овладяване на вируса в комбинация с икономическите затруднения и стреса в семейната среда задълбочиха опасността децата в риск да станат свидетели или жертви на физическо, психическо или сексуално насилие.
Въпреки някои предимства на дигиталната свързаност, пренасянето на живота на децата – ученето, игрите и общуването – преимуществено в онлайн средата, ги направи по-уязвими на кибер тормоз и други заплахи.
Заедно с мерките за преодоляване на последствията от Covid-пандемията, ние имаме възможност да преосмислим и създадем по-мирни, справедливи и приобщаващи общества. Сега е моментът да удвоим колективните си усилия и чрез доказано ефективни подходи да вървим към свят, в който всяко дете расте безопасно и сигурно.
Заедно, като лидери на организации, ангажирани с прекратяване на насилието над деца, ние настояваме лидерите на правителствата, частния сектор, религиозните общности, гражданското общество и спортните организации да приоритизират защитата на децата от насилие в своите политики, планиране, бюджети и комуникации. Призоваваме ги да работят съвместно за постигането на тази цел чрез шест действия:
- Забрана на всички форми на насилие над деца до 2030 г.
- Подкрепа за родителите и полагащите грижи за осигуряване безопасността на децата
- Гарантиране на безопасна онлайн среда за децата
- Осигуряване на безопасни, приобщаващи образователни институции без насилие
- Защита от насилие на децата в услуги за хуманитарна подкрепа и бежански лагери
- Повече и по-ефективни инвестиции
С пълния текст на становището можете да се запознаете тук. Сред подписалите становището са световно-признати и авторитетни организации, като International Centre for Missing and Exploited Children, UNICEF, UNESCO, University of Edinburgh, WHO, SOS Children’s Villages International, Child Helpline International, UN Women, ECPAT International, Universities of Oxford and Cape Town
Национална мрежа за децата е част от българското неформално обединение „Детство без насилие“, което включва граждански организации и представители на академичния сектор. Обединението бе създадено в началото на 2018 г. с мисия за установяване на обществена нетърпимост и промяна на нагласите към насилието.
Снимка: sxc.hu