На 18 ноември отбелязваме европейския ден за защита на децата от сексуална експлоатация и сексуално насилие.
Тази година основен фокус се поставя върху: Предотвратяване на рисковото поведение на децата: генериране на изображения и /или видеоклипове със сексуално съдържание от самите деца.
Сексуалното насилие и сексуалната експлоатация на деца, включително детската порнография, представляват сериозни нарушения на основните права, и по-специално на правата на децата на закрила и грижи, необходими за тяхното благоденствие, както е предвидено в Конвенцията на ООН за правата на детето от 1989 г. и в Хартата на основните права на Европейския съюз.
Спрямо тежките форми на сексуално насилие и сексуална експлоатация на деца следва да се прилагат ефективни, пропорционални и възпиращи наказания. Това се отнася и до различните форми на сексуално насилие и сексуална експлоатация на деца, които са улеснени от използването на информационните и комуникационните технологии, като установяването на контакт с деца чрез интернет за сексуални цели. Установяването на такъв контакт с деца за сексуални цели е заплаха, която има особени характеристики, тъй като интернет осигурява безпрецедентна анонимност на потребителите, така те могат да прикрият истинската си самоличност и лични характеристики, като например тяхната възраст.
Новоприетата Стратегия на ЕС за борба със сексуалната злоупотреба с деца предоставя рамка за цялостен отговор на тези престъпления в тяхната онлайн и офлайн форма.
Престъпленията със сексуалната злоупотреба с деца са особено трудни за предотвратяване и разкриване. Има индикации, че кризата с COVID-19 е изострила проблема, особено за децата, които живеят със своите насилници. Освен това децата прекарват повече време онлайн, отколкото преди, евентуално без надзор, което е повишен риск да влизат в контакт онлайн с потенциално опасни хора.
С изолацията на повече нарушители у дома търсенето на материали за сексуално насилие над деца се е увеличило (например с 25% в някои държави-членки на ЕС), което от своя страна води до увеличено търсене на нови материали и следователно до нови злоупотреби.
Съветът на Европа изчислява, че в Европа едно от пет деца става жертва на някаква форма на сексуално насилие. Сексуалното насилие и сексуалната експлоатация на деца могат да приемат различни форми и те могат да възникнат както онлайн (например принуждаване на дете да се занимава със сексуални дейности чрез предаване на живо или обмен на материали за сексуално насилие на деца онлайн), така и офлайн (напр. извършване на сексуални дейности с дете или склоняване на дете да участва в детска проституция).
Когато злоупотребата се записва и споделя и онлайн, вредата продължава. Жертвите трябва да живеят със знанието, че изображения и видеоклипове на престъпленията, показващи най-тежките моменти от живота им, се разпространяват и всеки, включително техните приятели или роднини, може да ги види.
Все по-масовото развитие на дигиталния свят улеснява създаването на глобален пазар на материали за сексуално насилие над деца. През последните няколко години се наблюдава драматично увеличаване на съобщенията за сексуално насилие над деца онлайн във връзка с ЕС (например изображения, разменени в ЕС, жертви в ЕС и т.н.): от 23 000 през 2010 г. до над 725 000 през 2019 г., което включва повече от 3 милиона изображения и видеоклипове.
Подобно драматично увеличение се отчита и в световен мащаб: от 1 милион отчети през 2010 г. до почти 17 милиона през 2019 г., които включват близо 70 милиона изображения и видеоклипове. Докладите сочат, че ЕС се е превърнал в най-големия хъб от материали за сексуално насилие над деца в световен мащаб (от повече от половината през 2016 г. на повече от две трети през 2019 г.) .
Борбата срещу сексуалното насилие над деца е приоритет за ЕС. Европейският парламент и Съветът на Европа призовават за по-нататъшни конкретни действия. Подобни призиви са отправяни в световен мащаб в множество форуми, включително от медиите, тъй като стана ясно, че светът като цяло губи битката срещу тези престъпления и не успява ефективно да защити правото на всяко дете да живее свободно от насилие, ето защо ЕС трябва да преоцени и засили своите усилия.
Целта на тази новоприета стратегия е да осигури ефективен отговор на равнище ЕС на борбата срещу сексуалното насилие над деца. Той предоставя рамка за разработване на силен и всеобхватен отговор на тези престъпления, както в тяхната онлайн, така и офлайн форма. Той определя осем инициативи за прилагане и разработване на правилната правна рамка, засилване на отговора на правоприлагането и катализиране на координирани действия на много заинтересовани страни във връзка с превенцията, разследването и помощта на жертвите. В инициативите се използват всички налични инструменти на равнище ЕС, както по отношение на материалното законодателство на ЕС , така и по отношение на финансирането и сътрудничеството. Планирано е стратегията да бъде приложена през следващите пет години (2020-2025).
Сред ключовите инициативи за прилагане и разработване на подходяща правна рамка в борбата срещу сексуалната злоупотреба с деца са засилването на отговора от правоприлагащите органи и координация на превенцията, разследването и оказването на помощ на жертвите.
Важен момент продължава да бъде гарантирането на пълното прилагане на действащото законодателство – Директивата за сексуалното насилие над деца е първият всеобхватен правен инструмент на ЕС, установяващ минимални правила относно определянето на престъпленията и санкциите.
Освен материалното и процесуалното наказателно право, директивата изисква също така държавите-членки да въведат обширни административни (т.е. незаконодателни) мерки, като например обмен на криминални досиета между държавите-членки чрез Европейската информационна система за съдимост (ECRIS) като част на скрининга за предварително набиране на длъжности, включващи директни и редовни контакти с деца, или обучение на професионалисти, които вероятно ще влязат в контакт с деца, жертви на сексуално насилие. Тези мерки изискват участието и координацията на множество участници от различни области на управление (например правоприлагане, здравеопазване, образование, социални услуги, органи за закрила на детето, съдебната система и юридическите специалисти), както и частни субекти (например индустрия и гражданско общество).
В допълнение към Директивата за сексуалното насилие над деца, на равнище ЕС има множество законодателни инструменти, които подкрепят и формират борбата срещу сексуалното насилие над деца, по-специално що се отнася до ролята, която частният сектор играе за предотвратяване и борба със сексуалното насилие над деца.
Предложението на Европейската комисия за регламент относно поверителността и електронните комуникации, понастоящем обсъждан от Европейския парламент и Съвета, ще актуализира правната рамка и ще замени директивата за електронната поверителност.
Комисията има амбицията да започне като приоритет проучване за идентифициране на законодателни пропуски в прилагането, най-добрите практики и приоритетни действия на равнище ЕС, като оценява: дали настоящото законодателство на ЕС решава въпросите, заради които е поставено; и дали има нови проблеми във връзка с тези престъпления, които настоящото законодателство разглежда само частично или изобщо не разглежда.
До края на 2020 г. Комисията ще започне обширно проучване за идентифициране на законодателни пропуски, най-добрите практики и приоритетните действия на равнище ЕС в борбата срещу сексуалното насилие над деца онлайн и офлайн.
Борбата срещу сексуалното насилие над деца трябва да се води на много фронтове, включително от обществото като цяло. Истински напредък може да бъде постигнат само когато се засили работата във връзка с предотвратяване, докладване, сезиране, разследване, защита и идентификация, лечение и последващи действия във всеки отделен случай. Социалните служби, здравните специалисти, изследователите, преподавателите, съдебната система, правоприлагането, децата, семействата, неправителствените организации, медиите и обществото имат своята роля при истински мултидисциплинарен подход с много заинтересовани страни.
В стратегията е и целта за укрепване на усилията за правоприлагане на национално и на европейско ниво – Европол ще създаде център за иновации и лаборатория, а Комисията ще предостави финансиране, за да улесни развитието на националния капацитет, за да бъде в крак с технологичното развитие и да осигури ефективен отговор на правоприлагащите органи срещу тези престъпления.
Сред ключовите действия на Комисията е да започне незабавно да подготвя мрежа за превенция на равнище ЕС, за да улесни обмена на най-добри практики и да подкрепи държавите-членки при въвеждането на използваеми, строго оценявани и ефективни мерки за превенция за намаляване на разпространението на сексуално насилие над деца в ЕС.
Комисията ще започне работа за създаване на европейски център за предотвратяване и противодействие на сексуалното насилие над деца възоснова на задълбочено проучване и оценка на въздействието. Центърът ще предоставя цялостна подкрепа на държавите-членки в борбата срещу сексуалното насилие над деца, онлайн и офлайн, като гарантира координация за максимално ефективно използване на ресурсите и избягване на дублирането на усилията.
Сред ключовите цели на новоприетата стратегия на ЕС за борбата срещу сексуалната злоупотреба над деца е и подобряването на защитата на децата в световен мащаб чрез многостранно сътрудничество. Един от начините за повишаване на глобалните стандарти за защита на децата срещу сексуално насилие е чрез насърчаване на сътрудничеството между много заинтересовани страни чрез глобалния алианс WePROTECT и чрез специално финансиране.
Пълен текст на Европейската стратегия за ефективна борба срещу сексуалната злоупотреба над деца.
В България основните усилия за превенция на пренебрегването и злоупотребата с деца в киберпространството остават инициатива на граждански организации. През 2019 г. се организира петият сезон на програмата „Киберскаут“ (инициатива на Националния център за безопасен интернет при Фондация „Приложни изследвания и комуникации“ и Асоциация „Родители“). Отново инициатива на Националния център за безопасен интернет е и организираната игра-предизвикателство срещу онлайн тормоза и езика на омразата в интернет под мотото „Не знам какво направи това лято. Разкажи ми!“, насочена към децата между 14 и 18 години.
От официалния сайт за борба с компютърни престъпления призовават:
Съвети към децата
Интернет е световна мрежа, която съдържа огромно количество информация! Това е едно невероятно забавно място, в което могат да се вършат много приятни неща. В същото време интернет крие редица рискове и опасности. В мрежата се включват хора с лоши намерения насочени към Вас – децата. Затова е необходимо да спазвате следните прости правила в киберпространството:
Д Е Ц А, З А П О М Н Е Т Е !
- Никога не давайте лична информация на лице, с което сте се срещнали в интернет пространството, включително чата, защото не можете да бъдете сигурни за какво ще бъде използвана от човека, на когото я предоставяте! Освен това не предоставяйте информация за други хора, дори и да са Ваши приятели. Не предоставяйте Ваши снимки, защото те могат да бъдат използвани за всякакви цели без Вашето съгласие.
- Помнете, че в интернет трябва да се отнасяте с всеки като с непознат и не трябва да се доверявате на никого, защото дори и да си мислите, че си пишете с Ваш познат, самоличността му може да се използва от друг човек, който е злонамерен!
- Никога не приемайте среща, уговорена в чата или по друг начин чрез интернет, а ако е наистина наложителна – задължително уведомете родителите си! Не отивайте на срещата сам/сама, най- добре е да бъдете придружен/придружена от родителите си!
- Ако попаднете на текст или съобщение в чата или на интернет страница, което Ви обижда, шокира или смущава – незабавно го покажете на родителите си, повече не влизайте там и незабавно ни сигнализирайте за него, като използвате бутона за сигнализиране в горната дясна част на страницата, за да можем да предприемем нужните действия.
- Винаги казвайте на родителите си в какви сайтове влизате, с кого си пишете/чатите, какви файлове и материали възнамерявате да свалите от интернет. Съветвайте се с тях дали това е безопасно и им съобщавайте за всичко нередно.
- Не правете нищо, което може да нанесе вреда на Вас, други хора, Вашият компютър или компютрите на други хора.
- Знайте, че сайтовете за запознанства са изключително опасни! Те са сред най-използваните от педофили за търсене на жертви. НЕ ги посещавайте! Социалните мрежи (като Facebook и Twitter) предлагат подобни възможности за хора с лоши намерения, защото те предлагат възможности за контакт, лична информация и снимки.
- Когато създавате парола, опитайте се тя да бъде максимално трудна за познаване от друг човек. Никога не използвайте Ваши или тези на други хора: имена, телефонни номера, прякори, дата на раждане, ЕГН и тн. За различните програми и сайтове използвайте различни пароли, за да защитите другите си профили ако едната парола е открадната. Също използвайте различни потребителски имена (usernames). Добра идея е, когато създавате парола да използвате както главни, така и малки букви, да включите няколко цифри и също символи, когато системата, в която се регистрирате го позволява (като .,/?!#@$%^&*-+;”; и тн). Никога не използвайте парола, която е същата като потребителското име (username).
Повече информация:
Наръчник Безопасност в мрежата
Europol: Online sexual coercion and extortion is a crime – public awareness and prevention – ВИДЕО
ДАЗД: Правила за безопасност в мрежата