За родители

Стартира БОТкрепа – Viber бот за превенция на насилието в училищата

Ботът е насочен за ученици на възраст над 13 г., учители и родители. Чрез БОТкрепа родителите могат да научат признаците, които показват, че детето им е жертва на тормоз, както и какво да предприемат, ако разберат, че детето им тормози други деца.

Кабинетът прие Национална програма за превенция и защита от домашно насилие за 2021 г.

Министрите от кабинета „Борисов-3“ в оставка одобриха Решение за приемане на Национална програма за превенция и защита от домашно насилие за 2021 г. В документа са включени предложения от министерства и неправителствени организации, работещи в сферата по превенция и защита от домашно насилие, съобщиха от Министерския съвет. „Набелязани са дейностите, които следва да бъдат реализирани през настоящата…

Всяко второ дете у нас е преживяло някаква форма на насилие

Всяко второ дете е преживяло някаква форма на насилие, показва ново изследване на UNICEF за България.  Децата и младите хора, преживели насилие или пренебрегване, и тези от тях, които се чувстват в опасност, имат много по-ниско ниво на благосъстояние в сравнение с останалите деца. Това показват данните от проведеното по поръчка на УНИЦЕФ национално представително…

И един шамар е проблем

  Госпожо Андонова, ето че пак се оказахме в темата за „традиционната“ шамарена педагогика“. Преди да ви задам уточняващи въпроси бихте ли ни казали как си обяснявате факта ,че български политик легитимира наскоро упражняването на насилие над децата? Юлия Андонова: Аз много благодаря за поканата и готовността да поговорим отново за телесното наказание и за…

Възпитателното напляскване увеличава риска от проблеми с психичното здраве

Децата, които са получавали шамари от родителите си с възпитателна цел, е по-вероятно да имат проблеми с психичното здраве и да проявяват антисоциално поведение, когато пораснат, съобщава британският „Индипендънт“. Повишена агресивност и познавателни проблеми са други странични фактори, които изследването свързва с насилието над децата. Изследователите от Тексаския университет в Остин и университета в Мичиган…

Facebook тества нови механизми за борба със сексуалното насилие над деца

Fасеbооk тecтвa нoви инcтpyмeнти, нacoчeни ĸъм oгpaничaвaнeтo нa тъpceнeтo нa cнимĸи и видeoĸлипoвe, ĸoитo cъдъpжaт ceĸcyaлнo нacилиe нaд дeцa и пpeдoтвpaтявaнe нa cпoдeлянeтo нa тaĸoвa cъдъpжaниe.   „Изпoлзвaнeтo нa нaшитe пpилoжeния c цeл нaнacянe нa вpeдa нa дeцa, e oтвpaтитeлнo и нeпpиeмливo“, зaяви Aнтигoнa Дeйвиc, ĸoятo ĸoнтpoлиpa глoбaлнитe ycилия зa бeзoпacнocт нa Fасеbооk.   Toзи…

Как можем да гарантираме сигурност на децата?

  Следя новините с интерес. Великобритания напусна ЕС. Великобритания няма проблеми с количествата ваксини. В Сандански майка убива двете си деца, това се случи само преди два месеца. В Севлиево баща намушка детето си преди седмица. Спирка на метрото е затворена заради Перловска река (за Темза нямам данни). Размислих се за Великобритания – харесвам зелените…

Олга Минева организационен психолог: Затворът вкъщи доведе до тиха пандемия, огромен скок на насилие, не само физическо

– Г-жо Минева, вашата организация помага на жените, жертви на домашно насилие. В какво се изразява помощта ви? – Като основна мисия искаме да покажем на жените, че ние сме тук за тях, че те не са сами, защото домашното насилие е една фаза от живота, която никой не заслужава да преживява сам. Излизането от…

Три мерки за превенция от домашно насилие и пет стъпки за действие когато то се случи

Пловдивска област е една от най-големите и развити в страната. Може да се похвали с много възходи, но зад бляскавата в някои отношения обвивка прозират проблеми, които от години чакат да им се обърне внимание. Такъв огромен проблем са жертвите на домашно насилие, които с всяка следваща година се увеличават. И вместо българското законодателство да…

Как да предпазим децата от сексуална злоупотреба?

В днешно време все по-често имаме чувството, че сексуалното насилие над деца се увеличава, а случаите на злоупотреба се множат. Дали това наистина е така е трудно да се каже, обяснява американският консултант и експерт по въпросите за предотвратяване на сексуалната злоупотреба с деца Шани Золдан-Вершчлейзър. Сексуалната злоупотреба все още е деяние, за което не…

Насоки към семействата за постигане на сигурност при децата

Пакетът „Насоки към семействата за постигане на сигурност при децата“, разработен от Фондация „За нашите деца“, е насочен към семействата. Той включва три издания, представящи 7 ключови области на родителска грижа, които осигуряват сигурна среда на децата. Първата част – „Насоки към семействата за постигане на сигурност при децата“ е предназначена за родители. Втората представлява…

Изследване показва влиянието на емоционалната злоупотреба върху развитието на мозъка при децата

Забелязвате ли разликата в сканираните изображенията на мозъка при тези две малки деца? Те принадлежат на деца на една и съща възраст, едното от които е подложено на емоционална злоупотреба, а другото се радва на щастлив живот у дома. Изображението вляво е по-слабо структурирано и много по-голямо от това вдясно. То представлява мозъка на здраво…

Близо 17 000 деца в България са в риск, заради родителски конфликти

Близо 17 000 деца в България са в риск, заради въвличането им в конфликт между родителите. Психолозите са категорични, че в почти всеки такъв случай е налице „синдром на родителското отчуждение“. Най-често целта е една – единият родител да манипулира детето, така че то да загуби връзката с другия родител. А това често води до…

Лошата продукция на шамарената фабрика: мнението на детския психолог

Статията е взаимствана от личния блог на психотерапевта Детелина Стаменова Ненасилственото възпитание влиза в домовете на хората и все по-рядко може да се чуят реплики като „култовата“ от филма Деца на море (1972) „Къде е Кирчо, техните го търсят да го бият?“. За тези 45 години 85% от родителите (по това време повечето неродени, други…

Как инуитите учат децата да контролират гнева си?

Повече от 30 години инуитите приемат Джийн Бригс, за да може тя да изучава как отглеждат децата си. На снимката: Бригс при свое посещение на о-в Бафин през 1974 г. Колекция на Джийн Бригс/Американско философско общество   Материалът е подготвен от Мишелийн Дюклеф и Джейн Грийналг за Националното обществено радио на САЩ. Преводът е на Обединение…

Кампанията „Бдителни родители“ алармира за сексуалните заплахи пред децата в интернет

През 2018 г. в България по-малко от половината (48,8%) от родителите на деца между 5 и 11 години са говорили с тях по теми за секса или за възможностите за предпазване от сексуално посегателство. А от изобщо говорилите, едва 39,2% са обсъждали опасностите, които дебнат децата в интернет. Това сочи проучване на Института за социални…

Защо трябва да спрем да крещим на децата си?

Така не градим авторитет, а изглеждаме слаби и извън контрол Възпитанието на децата с бой и шамари намалява все повече през последните 50 години. Какво да кажем обаче за навика ни като родители да крещим и да викаме? Почти всеки все още вика по децата си понякога, дори и родителите, които са наясно, че това…

Какви са опасностите пред децата в интернет и как да ги предпазим?

Онлайн тормоз, игри с насилие, порнография, педофилия, дезинформация, секстинг… Достъпът до интернет е колкото полезен, толкова и пълен с опасности, особено за децата и младежите, които все още нямат достатъчно натрупан опит за различните видове заплахи и отработени реакции в критични ситуации и лесно могат да се превърнат в жертва на насилие. А родителите и…

„Възпитанието“ с шамари

„Това, което детето усеща, когато родителят го удря, е страшно объркване. Защото детето вижда в родителя закрилника – човека, на когото то се опира и обича най-много на света. Когато закрилникът започва да те удря, ти не можеш да разбереш какво става. Светът се срива. И това е, което вреди на децата – те губят…

Защо децата ни предизвикват понякога и как да реагираме в такава ситуация

„Не ме карай да викам!“- чували сме това много пъти, често изречено на висок глас и придружено от леко приведен възрастен, с пръст насочен в лицето на някой в пъти по-дребен на ръст. А после, за да е ясно чия е вината, следва и: „Виждаш ли сега какво ме караш да правя!?“. Всъщност, зад тази…

Забраната на телесното наказание над деца намалява агресията сред подрастващите

Младежите и децата са по-малко агресивни в страните, в които има действащи забрани върху телесното наказание над деца, сочи изследване, проведено в 88 държави и публикувано в здравното списание BMJ. „Обществата, в които действат подобни забрани се оказват по-сигурни и безопасни за децата, които растат там“, казва Франк Елгар, водещ автор на изследването, доцент в…

Можем ли да отгледаме децата си без шамари и викове?

„Бий дупенце, за да не биеш дупище“ и „Боят изгражда“ са едни от често срещаните и залегнали дълбоко в съзнанието ни убеждения, когато става въпрос за отглеждането и възпитанието на децата. Много родители и учители смятат, че е напълно допустимо да демонстрираме физически или вербално своето надмощие, за да наложим дисциплина. Пляскането по дупето, заключването…

Шамарът още е средство за възпитание у нас

Интервю с Борислава Гицова – директор програмата „Първична превенция на насилието“ в сдружението Институт по социални дейности и практики, член на Националната мрежа на децата. Координатор на международни проекти, насочени към въвеждане на системен подход за превенция на насилието и защита на децата от всички форми на насилие, разработване на програми за работа с малки деца…

Детство без насилие: За неприемливите методи на възпитание

Докато децата се учат да ходят и говорят и докато придобиват навици за хранене и сън, още в първите си години с помощта на своите родители те постепенно развиват социални умения и усвояват безопасно поведение. Първите години от живота на детето са много важни, защото тогава се полагат основите на самоуважението и самовъзприятието на детето,…

С какво да заменим шамарите и обидите, когато детето е непослушно

Един от най-добрите начини за постигане на здравословно развитие на детето е да използвате думи вместо действия. Както австрийският психоаналитик  Ани Катън красноречиво обобщава: „Ако детето изясни чувствата си, то ще се научи да забавя действията си.“ Повишаването на способността на детето да изразява с думи емоциите си води до регулиране на напрежението, до повече…

Какво да направя, ако тормозят детето ми в училище?

Децата обикновено не ни казват, когато станат обект на тормоз в училище. Те живеят свой живот, който се стремят да управляват сами. Ето защо би трябвало да ги учим как да реагират на тормоза и как да се справят с него. На тормоза в училище често се гледа пренебрежително, като на естествен процес при порастването на децата. Обикновено грубото поведение остава незабележимо дълго…

Можем ли да направим децата по-устойчиви?

Всеки от нас би искал да е добър родител, но въпросът е какво означава това? Не ни се иска да бъдем родители, които се стремят да подчинят детето си, да го направят послушно, иска ни са да можем да възпитаме самостоятелно, уверено, способно да се справя с предизвикателствата на живота дете, но как? В тази книжка, разработена…

Как да не изгубим децата си във виртуалния свят?

Да си родител в дигиталната ера означава да си първопроходец по пътя към развиване на дигитално-медийна грамотност у децата. В тази област няма опит от предишни поколения, на който да се опрете. Днес всеки родител е едновременно и учител, и спътник на детето си из океана от информация, който ежедневно ни залива. За да предпазите децата си от невидими течения…

Митове и истини за телесното наказание

Какво точно е телесно наказание? Комитетът на ООН по правата на детето определя телесното наказание като „всяко наказание, при което се използва физическа сила, целяща причиняване на болка или страдание в определена степен, дори и лека„. Възрастните умело измислят за това по-приятно звучащи думи, като например „напляскване” или „нашляпване”. Но истината е, че за детето…

Ефектът на домашното насилие върху децата

Информацията е разработена от Общината на гр. Рейкявик, Исландия Автори на текста: Inga Huld Hermóðsdóttir and Reynir Harðarson    За да се развият децата и да станат пълноценни личности със здрава психика, те трябва да израснат в безопасна среда, където са посрещнати всичките им потребности, включително физическите и емоционалните им нужди. Сред физическите нужди са:…

Разговор за позитивното родителство с Алисън Шейфър

През 2014 г. световно известният канадски експерт в областта на родителството, възпитанието и отглеждането на деца Алисън Шейфър беше в България по покана на издателство „Колибри“ и „Първите 7“. Тя даде специално интервю за Национална мрежа за децата, в което ни разказва повече за това какво означава позитивното родителство. Как да възпитаваме децата си на основата…

Наблюдателят не е невинен, или как да се прекъсне тормозът в училище

Препечатваме тази статия от „Детски Дневник„   Насилникът, жертвата и (не толкова невинният) наблюдател са три роли в трагедия, която често се разиграва вкъщи, в училище, на детската площадка, на улицата, на работното място. Какво е и какво не е тормозът в училище? Как да го разпознаем? Какви са признаците, че детето ни е жертва,…

Проблемните деца – грижа на всички и на никого

Автор: Искра Ценкова, вестник „Сега“ Статията е публикувана във вестник „Сега“ на 22 август 2017 г.   Откакто Борис се е родил (името на момчето е сменено), всички грижи лежат на ръцете на баба му. Възрастната жена обаче вече е вдигнала ръце от деветгодишния си внук. Родителите му са разведени, пръснали са се по света.…

За деца и младежи

Стартира БОТкрепа – Viber бот за превенция на насилието в училищата

Ботът е насочен за ученици на възраст над 13 г., учители и родители. Чрез БОТкрепа родителите могат да научат признаците, които показват, че детето им е жертва на тормоз, както и какво да предприемат, ако разберат, че детето им тормози други деца.

Обучително видео за онлайн тормоза между деца

За разлика от училищния тормоз, който е ограничен по време и пространство до училищната среда, онлайн тормозът преследва жертвите си навсякъде. Той се случва пред очите на много хора, в общи чатове и социални мрежи. Насилникът има достъп до жертвата 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата.

Българските младежи са единодушни:Насилието и агресията не са решение

Над 600 тийнейджъри от цялата страна на възраст между 14 и 19 години засвидетелстваха неодобрението си към насилието, агресията и предразсъдъците, като се включиха в интерактивната игра на националната кампания “Намери друг начин”. Тя приключи на 25 март, а резултатите показват забележителен интерес. Почти всички участвали заявяват, че ако попаднат на съдържание онлайн, което показва или…

Седемте велики приключения на Малкия Мечо

„Седемте велики приключения на Малкия Мечо“ е последната част от пакета „Насоки към семействата за постигане на сгурност при децата“, разработен от Фондация „За нашите деца“. Пакетът разглежда 7 ключови области на родителска грижа, които осигуряват сигурна среда на децата. „Насоки към семействата за постигане на сгурност при децата“ е предназначен за родителите, а Наръчникът „Насоки към…

„Кико и ръката“ – книжка за доброто и лошото докосване

Книжката „Кико и ръката“ е предназначена за деца на възраст до 9 години и помага на родителите да отворят пред детето темата за доброто и лошо докосване, добрите и лошите тайни и под формата на приказка да му обяснят какво е “Правилото на бельото”, кои части от тялото са негови и никой няма право да…

За насилието, секса и децата

Препечатваме тази статия от „Детски Дневник“   Кампанията срещу сексуално насилие и експлоатация „По-добре недей“ на платформата за сексуално и здравно образование на тийнейджъри LoveGuide е достигнала до около 10 хил. момичета и момчета както онлайн, така и офлайн чрез срещи на живо. За впечатленията си от срещите с децата пред „Детски Дневник“ разказва Николета Попкостадинова, създател на платформата…

Наръчник за деца „Важният си ТИ“

Всеки млад човек, изпаднал в трудна ситуация, която би могъл да определи като конфликт със закона, се чувства напълно объркан и в главата му напират десетки въпроси, на които няма отговор. Ако ти си този човек, със сигурност също се питаш много неща, свързани със ситуацията, в която си попаднал. В този наръчник ще се опитаме: • да ти…

Въпросите, чиито отговори трябва да знае всяко дете

Направете този малък тест с хлапетата си, за да проверите дали знаят как да реагират при опасни ситуации. Въпросите, на които не могат да отговорят, можете да им разясните и след време да ги попитате отново. Направете го и с по-големите деца. По-добре да им досадим, отколкото да пропуснем нещо важно. Ето и въпросите, a…

Образователната игра „ПраВодач“ повишава правната култура на децата

Наскоро бе представена първата по рода си образователна интерактивна игра, наречена ПраВодач. Тя е насочена към повишаване на правната култура на децата. Приложението запознава подрастващите с най-важните институции в държавата, с правата и отговорностите съгласно Конвенцията на ООН за правата на детето и ще го подготви да бъде образован и активен гражданин. Какво прави президентът? Как се приема…

За професионалисти

Джобен наръчник срещу насилието, основано на полa

Пакетът от работни ресурси „Джобно ръководство“ е предназначен да предостави на всички професионалисти и хуманитарни работници конкретна информация за подпомагане на хора, преживели насилие, основано на пола в контекста, в който не съществуват други услуги, подкрепящи пострадалите от този вид насилие. Пакетът ресурси включва разработени от УНИЦЕФ и адаптирания от фондация „Асоциация Анимус“ глобални стандарти…

Защо е важно да имаме щадящо правосъдие за децата извършители и жертви на престъпления

В България децата извършители и жертви на престъпления често биват „засмукани“ от правораздавателната система в спирала от многократно преживяване на конфликтната ситуация, на стресиращи и дори травмиращи процедури, на наказания, вместо на подкрепа. Как и защо е важно да постигнем т.нар. щадящо правосъдие за тези деца – разговор със съдия Галя Вълкова. Галя Вълкова е…

Последният ден от април – международен ден за прекратяване на телесното наказание на децата

30 април е Международният ден за прекратяване на телесното наказание на децата. Той е и нашият шанс да призовем за край на насилственото наказание, което присъства редовно в живота на много деца у нас и по света. #EndCorporalPunishment е активност, която агитира широката общественост – от правителствата и организациите до отделните лица – да подпишат…

„Амнести интернешънъл“ с констатирани нарушения на човешките права у нас за 2020 г

  Ситуацията в България със свободата на медиите и свободата на събирания се е влошила допълнително, а властите нападат журналисти и критици и разгонват антиправителствени протести. Това констатира „Амнести интернешънъл“ в годишния си доклад. Според базираната в Лондон международна правозащитна организация българските власти са поставили някои ромски общности под задължителна карантина и са ограничили строго…

Приета е Национална програма за предотвратяване и противодействие на трафика на хора и закрила на жертвите за 2021 г.

  Mинистерският съвет прие с решение Национална програма за предотвратяване и противодействие на трафика на хора и закрила на жертвите за 2021 г. Националната програма се изготвя ежегодно, в отговор на нуждите от стратегически политики и оперативни мерки, в зависимост от актуалните тенденции по отношение на това явление и неговото противодействие. Националната програма реализира на…

Три мерки за превенция от домашно насилие и пет стъпки за действие когато то се случи

Пловдивска област е една от най-големите и развити в страната. Може да се похвали с много възходи, но зад бляскавата в някои отношения обвивка прозират проблеми, които от години чакат да им се обърне внимание. Такъв огромен проблем са жертвите на домашно насилие, които с всяка следваща година се увеличават. И вместо българското законодателство да…

Наръчник „Насоки към семействата за постигане на сгурност при децата“

Наръчникът „Насоки към семействата за постигане на сгурност при децата“ е предназначен за професионалисти и описва начина, по който може да се работи със семейства за повишаване на капацитета им в 7 ключови области на родителска грижа, които осигуряват сигурна среда на децата. Той е част от пакета „Насоки към семействата за постигане на сгурност при…

Насилието над деца е световна епидемия, която изисква спешни мерки

На 27 и 28 юни в София се проведе Регионална конференция „Интелигентни инвестиции в стратегии и партньорства за предотвратяване и справяне с насилието над деца“. Експертите, участващи в нея, набелязаха технически и междусекторни действия и подходи за превенция и отговор на насилието над деца и за изграждането на силни партньорства в региона на Европа и…

Изследване показва влиянието на емоционалната злоупотреба върху развитието на мозъка при децата

Забелязвате ли разликата в сканираните изображенията на мозъка при тези две малки деца? Те принадлежат на деца на една и съща възраст, едното от които е подложено на емоционална злоупотреба, а другото се радва на щастлив живот у дома. Изображението вляво е по-слабо структурирано и много по-голямо от това вдясно. То представлява мозъка на здраво…

Лошата продукция на шамарената фабрика: мнението на детския психолог

Статията е взаимствана от личния блог на психотерапевта Детелина Стаменова Ненасилственото възпитание влиза в домовете на хората и все по-рядко може да се чуят реплики като „култовата“ от филма Деца на море (1972) „Къде е Кирчо, техните го търсят да го бият?“. За тези 45 години 85% от родителите (по това време повечето неродени, други…

Наръчник за учители и ученици за превенция на домашното насилие

Наръчникът предлага различни активности по определени теми, за да се осъществи промяна на моделите на поведение на децата и младите хора и те да развият умения за оценка на риска на ситуации, свързани с насилие. Той е разработен от Български фонд за жените (БФЖ) и е резултат от работата на екип от експерти в сферата…

Започва кампания на УНИЦЕФ и МОН „Заедно срещу насилието в училище“

С ученически дебат в Националната финансово-стопанска гимназия започна съвместната кампания на УНИЦЕФ и Министерството на образованието и науката „Заедно срещу насилието в училище“. Главната цел на инициативата е да се повиши разбирането и чувствителността по темата за насилието, да се намали толерантността към различните му проявления и да се подкрепят училищата в ефективната превенция на насилието…

Защо децата ни предизвикват понякога и как да реагираме в такава ситуация

„Не ме карай да викам!“- чували сме това много пъти, често изречено на висок глас и придружено от леко приведен възрастен, с пръст насочен в лицето на някой в пъти по-дребен на ръст. А после, за да е ясно чия е вината, следва и: „Виждаш ли сега какво ме караш да правя!?“. Всъщност, зад тази…

Забраната на телесното наказание над деца намалява агресията сред подрастващите

Младежите и децата са по-малко агресивни в страните, в които има действащи забрани върху телесното наказание над деца, сочи изследване, проведено в 88 държави и публикувано в здравното списание BMJ. „Обществата, в които действат подобни забрани се оказват по-сигурни и безопасни за децата, които растат там“, казва Франк Елгар, водещ автор на изследването, доцент в…

Когато дете срещне насилието

Предлагаме ви една малка книжка по една трудна тема, темата за насилието над деца – как да реагираме на него и какво да правим, когато го срещнем. Предполагаме и се надяваме, че децата ще четат тази книжка заедно с някой възрастен – родител, роднина, близък, учител, за това се обръщаме и към двамата. Трудно и…

Насоки за подкрепа на жертви на домашно насилие и насилие, основано на пола

Представяме ви „Модел за подкрепа на жертвите на насилие“, който обединява практически съвети и насоки за работа, предназначени за професионалисти, работещи с жертви на домашно насилие и насилие, основано на пола. „Модел за подкрепа на жертвите на насилие“ е създаден от Фондация „Партньори – България“, Център за изследване на демокрацията и Академията по правата на…

Наръчник за учители „Класна стая без тормоз“

Училището играе важна роля в детското ежедневие и се очаква, наред с учебните предмети, да учи децата да преодоляват неприятните чувства и преживявания, да се справят с агресията и тормоза. Училището несъмнено е ключ към когнитивното развитие и психичното и емоционалното здраве на учениците. Именно затова Асоциация „Анимус“ създаде Наръчникът за учители „Класна стая без тормоз“,…

Екипите от Центровете за права на децата преминаха през обучение за модела на семейно груповата конференция

На 18 и 19 септември 2017 г. екипите от четирите Центъра за права на децата в Русе, София, Враца и Пазарджик участваха в обучение на тема „Семейно-групова конференция – успешна практика за работа с деца и младежи в риск и техните семейства“. Семейната групова конференция представлява процес за решаване на проблемни ситуации, като целта  е…