На 27 и 28 февруари 2017 г. в Рейкявик, Исландия се проведе първата партньорска среща по проект за намаляване на телесното наказание над деца – CHAPTER Children Help movement Against Physical Threatening and Emotional Repression – координиран от Фондация „П.У.Л.С.“ България.
Целта на срещата бе партньорите по проекта от България, Португалия и Кипър да научат повече за исландския модел за борба срещу телесното наказаниe, който е базиран на насърчаване на позитивното родителство, подкрепа към семействата и програми за ранна превенция.
По време на срещата участниците имаха възможност да посетят начално училище, където научиха как учителите и психолозите прилагат програми за превенция, които поставят фокус върху постиженията на учениците и които стимулират доброто поведение чрез поощряване на добрите примери и игри. Представител на Министерството на образованието и науката на Исландия разказа за работата на ниво детска градина, която се състои в организиране на тематични театрални представления, които засягат темата за домашното насилие по подходящ за възрастта на децата начин и които целят да открият дали в семействата на малките зрители има признаци на насилие.
Партньорските организации посетиха и социалните служби в Исландия, които следят за закрилата на децата в страната. Те разказаха за работата си с родителите и семействата при идентифицирани случаи на агресия сред децата в училище. В почти всички случаи агресивно поведение у децата се проявява вследствие на „проблеми“ у дома, като неглижиране, насилие, алкохолна зависимост и др. Именно поради тази причина социалните служби прилагат програми, които целят да възстановят позитивните взаимоотношения между детето и родителя. При по-тежки случаи на домашно насилие, програмите за позитивно родителство, логично, са по-интензивни (20-25 срещи със социални работници и психолози за половин година), като родителите получават „домашна работа“, както и ежеседмични телефонни обаждания за подкрепа от социалните работници. Детето се отделя от семейството единствено в изключителни случаи.
Социалните служби в Исландия провеждат и групи за взаимопомощ за родители, които се делят на два вида. Едните са за родители на деца с поведенчески проблеми – те се провеждат веднъж в седмицата за час и половина в рамките на 14 седмици, а броят на родителите в тях е между 10 и 14. В тези случаи родителите също получават „домашна работа“, както и ежеседмични телефонни обаждания за подкрепа. Другият вид групи са за родители на деца с леки поведенчески проблеми и/или деца в риск да развият такива. При тези случаи срещите са в продължение на 8 седмици по 2 часа и половина, а родителите в една група са между 12 и 16. Отново има домашни задания и обаждания от страна на социалните работници.
Основен елемент във философията на работа на социалните служби е не да казват на родителите какво да правят и какво да не правят, а по-скоро да стимулират дискусия и промяна чрез игри, въпроси и други интерактивни методи. Основната цел на социалната работа е да изгради нови умения у родителите, така че да могат да покажат целия си потенциал. За тази цел социалните работници работят в синхрон с всички заинтересовани страни, а и често посещават училищата, където се запознават с проблемите на децата „на терен“.
Психологът Йон Бьорнсън сподели на участниците в срещата своето виждане за правилната аргументация при полемиките около употребата на телесно наказание. Първо, прилагането на телесно наказание е в противоречие с принципа за спазване на основните човешки права, върху които всички държави са се съгласили. Второ, телесното наказание е в противоречие с върховенството на закона, към което всички страни претендират, че се придържат. Трето, като метод за възпитание на деца, телесното наказание е напълно безполезно. Изследвания сочат, че удрянето на деца с цел дисциплина и възпитание никога не изпълнява своите цели. Четвърто, телесното наказание вреди както на децата, така и на родителите, които го прилагат. Според изследователи по темата, депресията и усещането за безсилие у родители, които прилагат този метод, са по-силни от нормалните нива.
Проектът „Да отворим нова страница – Движение в помощ на деца срещу физическа заплаха и емоционална репресия“ е финансиран по програма „Дафне – екшън грант за подкрепа на транснационални проекти за елиминиране на телесното наказание над деца.“ Това е пилотна програма на ЕК, която ще подкрепи иновативни дейности в рамките на четири проекта. Тази програма финансира четири проекта, които ще се координират в държавите България, Португалия, Испания и Латвия.
Партньори на Фондация „П.У.Л.С.“ са Фондация „Еврис“, Исландия, Фондация ADFP, Португалия, „Надежда за децата“, Кипър, Национална мрежа за децата, България с подкрепата на ДАЗД.
CHAPTER е двугодишен проект, който си поставя няколко основни цели. В следващите 24 месеца ще фокусираме общественото внимание върху телесното наказание и последиците от него върху децата и младите хора.
Можете да видите тук доклади от посетените практики на български, английски и исландси.
Report practices by the Icelandic model_BG
Report practices by the Icelandic model_EN
Report practices by the Icelandic model_ICE
Презенетация на проекта можете да видите тук:
CHAPTER – General presentation
Презентации от посетените практики можете да свалите от тук
City of Reykjavik_Child Protection Act
City of Reykjavik_PMTO-Parent-Management-Training
City of Reykjavik_Together_against_violence